Rusza Tour d’Baltica

W dniu 02.05.2014r. rusza kolejna wyprawa kolejowa organizowana przez Związek Pracodawców Kolejowych z udziałem osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich, którzy podróżując pociągami pasażerskimi pokazują z jednej strony możliwości ich samych, z drugiej rolę jaką transport kolejowy spełnia w stwarzaniu możliwości funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w życiu publicznym.

Jest to już trzecia edycja wyprawy. Po wcześniejszym sukcesie projektów Tour d’Europe (2012) – przejazdu przez 10 stolic europejskich w ciągu 90 godzin, Tour d’Pologne (2013) – przejazdu przez 16 miast wojewódzkich przyszła kolej na projekt Tour d’Baltica, czyli przejazd w ciągu 120 godzin wokół Morza Bałtyckiego.

Start wyprawy nastąpi w dniu 02.05.2014r. na stacji Warszawa Gdańska o godzinie 16:12 skąd śmiałkowie wyruszą pociągiem D 10 „Polonez” do Moskwy, następnie przez Sankt Petersburga, Helsinki, Kemi, Luleę, Sztokholm, Kopenhagę, dotrą do Berlina, by w dniu 07.05.2014.r zakończyć swą podróż na dworcu Warszawa Centralna pociągiem EC 41 „BWE) o godzinie 12.19.

W trakcie podróży trwającej 115 godzin 17 minut przemierzą 5806 kilometrów z wykorzystaniem 8 pociągów i autobus na odcinku Kemi – Lulea, gdzie funkcjonuje komunikacja zastępcza w ramach biletu kolejowego.

Patronat Honorowy nad wyprawą objął Zbigniew Klepacki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, a partnerami projektu są PKP Intercity S.A., WARS S.A., PKP CARGO S.A. oraz PKP PLK S.A. Niebagatelną rolę odegrał również Komitet OSŻD.

Patronaty medialne zapewniły media z branży kolejowej: Rynek Kolejowy oraz Kurier Kolejowy, turystycznej: National Geographic Traveler, jak również media związane ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością: Nasze Sprawy oraz portal Niepełnosprawni.pl

Przebieg wyprawy na bieżącą będzie można śledzić również na facebooku: www.facebook.com/tourdb