II Prezydencja 2026/2027

20 maja 2026 r. odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszą „Prezydencję Bezpieczeństwa”, zainicjowaną przez PGE Energetyka Kolejowa S.A. pod auspicjami Związku Pracodawców Kolejowych.

W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli spółek – członków ZPK, zaangażowanych w projekt, którego celem było wypracowanie praktycznych rozwiązań i rekomendacji dla osób kierujących i wykonujących prace w czynnych torach. Zaprezentowano materiały wypracowane przez zespół warsztatowy: ulotkę zawierającą wskazania dla pracowników, plakat „Dekalog bezpieczeństwa w torach czynnych” oraz film, prezentujący dobre praktyki i zachowania oczekiwane od pracowników liniowych (wszystkie materiały są dostępne w zakładce I Prezydencja). Spotkanie otworzył Pan Piotr Wyborski – Przewodniczący Rady Głównej ZPK, a centralnym punktem wydarzenia było symboliczne przekazanie „Prezydencji” kolejnemu liderowi – spółce POLREGIO S.A.

II Prezydencja Bezpieczeństwa – POLREGIO

POLREGIO przedstawiło założenia drugiej odsłony projektu „Prezydencja Bezpieczeństwa”, skoncentrowanej na podniesieniu jakości szkoleń i kompetencji osób odpowiedzialnych
za edukację pracowników związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego.

Punktem wyjścia projektu są analizy własne POLREGIO oraz raporty UTK wskazujące, że mimo postępu technologicznego dominującą przyczyną zdarzeń kolejowych pozostaje czynnik ludzki – w szczególności błędy komunikacyjne, rutyna oraz ograniczona skuteczność tradycyjnych metod szkoleniowych.

Zainicjowany w ramach „Prezydencji” program „Instruktor Kolejowy 2.0” zakłada odejście od formalnego modelu szkoleń z zakresu bezpieczeństwa, opartego głównie na przekazywaniu przepisów na rzecz nowoczesnego podejścia dydaktycznego, skoncentrowanego na:

  • praktycznym budowaniu świadomości bezpieczeństwa,
  • analizie rzeczywistych zdarzeń operacyjnych,
  • rozwijaniu kompetencji instruktorów,
  • oraz skuteczniejszym przekazywaniu wiedzy w zmieniających się warunkach technologicznych i społecznych.

Projekt obejmuje pracowników wszystkich kluczowych grup związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego – m.in. maszynistów, dyżurnych ruchu, służby nastawnicze, kierowników manewrów i drużyny pociągowe. Celem projektu jest wypracowanie bardziej spójnych standardów szkoleniowych dla całego sektora.

POLREGIO wskazało trzy główne filary projektu:

  1. wdrożenie nowoczesnych metod dydaktycznych opartych na analizie realnych zdarzeń i materiałach wizualnych,
  2. rozwój kompetencji pedagogicznych i trenerskich kadry szkolącej („train-the-trainer”),
  3. stworzenie narzędzi pozwalających oceniać rzeczywistą skuteczność szkoleń oraz rozwijanie podejścia Just Culture.

Efektem II „Prezydencji Bezpieczeństwa” ma być przygotowanie zestawu „Dobrych praktyk instruktorskich w branży kolejowej”, modułów rozwojowych i narzędzi ewaluacyjnych możliwych do wykorzystania przez uczestników rynku kolejowego. Projekt ma charakter systemowy i wpisuje się w kierunki rozwoju kultury bezpieczeństwa promowane przez UTK oraz europejskie systemy zarządzania bezpieczeństwem.

< wstecz

Ułatwienia dostępu